Aktualności

Pod koniec października 2017 roku w Muzeum Lwowa i Kresów otwarta zostanie wystawa stała „Żołnierze AK – Pamięć i Chwała”.  Na wystawie pojawią się pamiątki po żołnierzach AK, unikatowe książki wydawane w czasie wojny lub tuż po niej w Londynie, Rzymie i Lwowie dla żołnierzy Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz dla żołnierzy AK i ludności polskiej w czasie okupacji sowieckiej.  Jest także bardzo rzadka książka wydana w 1944 roku w Moskwie przekonywująca, że zbrodni w  Katyniu dokonali Niemcy. Eksponowane będą również gazety z czasów okupacji sowieckiej i niemieckiej na Kresach.

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie oraz Muzeum Lwowa i Kresów po raz kolejny organizują uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Z tej okazji w piątek 15 września 2017 roku o godzinie 19:00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 3 odbędzie się Masza św. z asystą wojskową w intencji poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył będzie i homilię wygłosi Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, JE Arcybiskup Henryk Hoser. Po Mszy św. odbędzie się koncert Zespołu Tańca Ludowego "Masovia".
 

W środę 31 maja, w przeddzień Dnia Dziecka odbyła się we Dworze Kresowym w Biniszewiczach Lekcja Historii, którą poprowadziła w pomieszczeniach Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pani Aleksandra Biniszewska.

Do kresowego zaścianka dotarła klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Warszawy w Ożarowie Mazowieckim. 23 dzieci pod opieką swojej wychowawczyni pani Ewy Kołodziej i pań Agnieszki Nowaczyk oraz Joli Korodziejewskiej zwiedziło Muzeum. Grupie towarzyszyli jako przewodnicy dwaj członkowie Rady Programowej Sceny Ołtarzew.

Zmartwychwstały Chrystus zwyciężył śmierć i otworzył nam bramę zbawienia. Miejmy odwagę i wytrwałość podążać za Jego przykazaniami w pokonywaniu codziennych przeszkód.

 

Życzy Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie oraz Muzeum Lwowa i Kresów.

Muzeum Lwowa i Kresów zaprasza i poleca spektakl „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka. Zostanie on zaprezentowany 3 marca w piątek o godzinie 19:00 na Scenie Ołtarzew przez tarnowski teatr Nie Teraz.

Stowarzyszenie „Saski 2018” zaprosiło Muzeum Lwowa i Kresów na spotkanie poświęcone złamaniu szyfrów Enigmy. Spotkanie odbyło się w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na parterze goście mogli obejrzeć wystawę czasową „ Służby specjalne II Rzeczypospolitej” oraz oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Polscy kryptolodzy rozszyfrowali wiadomości zakodowane przy użyciu Enigmy w 1932 roku. Miało to miejsce w podziemiach Pałacu Saskiego w Warszawie, w siedzibie Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Prace Polaków, głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.

Muzeum Lwowa i Kresów dołącza do inicjatywy upamiętnienia bohaterstwa Polaków, którzy polegli na Kresach w walce o wolność i niepodległość Polski.

Budowa pomnika to inicjatywa Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. Bronisława Mireckiego w Przemyślu i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Prosimy o wsparcie tej inicjatywy.

 

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/175753,potrzebne-wsparcie-dla-budowy-kresowego-pomnika.html

 

 

 

 

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zapraszają na Mszę Świętą oraz koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Asrtystycznego Wojska Polskiego, upamiętniającego Powstanie Styczniowe. Początek o godz. 18:00 dnia 26 lutego 2017 roku w Katedrze Polowej przy ul Długiej 13/15 w Warszawie.

Patronat honorowy nad koncertem sprawuje JE bp polowy WP ks. Józef Guzdek.

2 listopada minęła 91 rocznica złożenia w Grobie Nieznanego Żołnierza szczątków bezimiennego obrońcy Lwowa.

Portal historyczny Histmag.org udostępnia (na zasadzie wolnej licencji CC BY-SA 3.0 Polska)  publikację Julity Kamionowskiej, studentki historii w Uniwersytecie Warszawskim.

Tekst ukazał się w 2015 roku gdy obchodzono 90 rocznicę tych wydarzeń.

 

Kim jesteś ty? Nie wiem. Gdzie dom twój rodzinny? Nie wiem. Kto twoi rodzice? Nie wiem i wiedzieć nie chcę i wiedzieć nie będę, aż do dnia sądnego. Wielkość twoja w tem, żeś nieznany”.

 W Teatrze Stanisławowskim w Królewskich Łazienkach 7 października 2016 roku odbył się koncert „Muzyka II Rzeczypospolitej”. Organizatorem była Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.

Na koncert przybyło wielu zaproszonych gości, a mowę o znaczeniu kultury kresowej i pamięci o niej wygłosił minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Jan Józef Kasprzyk.

Strony

Wykonanie: najlepszemedia.pl