- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
W sieni widzicie Państwo kolekcję poroża trofeów myśliwskich (egzemplarze przed I i II wojny światowej) oraz bibelotów związanych z myślistwem. Tutaj znajduje się również gablota z wystawami czasowymi.
Z sieni możemy się udać w 3 kierunkach:
Po prawej stronie znajduje się biblioteka. Meble w bibliotece częściowo są rekonstrukcją klasycystycznych mebli bibliotecznych, częściowo oryginalne z pierwotnego dworu. Sztukę reprezentują grafiki malarzy lwowskich i grafiki z kolekcji Sasa-Zubrzyckiego. W oknach zawieszone są oryginalne kotary secesyjne z salonu lwowskiego pomieszczenia.
Z biblioteki prowadzi przejście do sypialni gościnnej. Na ścianach sypialni wisi krucyfiks neogotycki z kościoła św. Elżbiety we Lwowie oraz manierystyczna plakieta z Matką Boską z kościoła ze Stanisławowa.
Z SIENI NA LEWO >>
Drzwi po lewej stronie sieni prowadzą do antyszambru, gdzie wiszą prace malarek lwowskich: Langierówny, Acedońskiej i krajobraz z 1850 r. przedstawiający Zaleszczyki. Kanapa to autentyczny rekwizyt teatralny z lat 30-tych z Teatru Polskiego w Warszawie i choć nie jest związany z Kresami, to jest to bez wątpienia obiekt o ciekawej historii.
Następnie wchodzimy do kancelarii. to pomieszczenie najczęściej nazywane jest przez gości "pokojem Marszałka" lub "Pokojem Dziadka" ze względu na pamiątki po Marszałku Piłsudskim: oryginalne zdjęcia Marszałka, księgozbiór poświęcony Legionom i Polskiej Armii, maszyna Jerzego Janickiego, na której napisał "Polskie Drogi", militaria, grafiki obrazy.
W alkierzu "kawowym" znajdują się grafiki przedstawiające miejscowości kresowe z kolekcji Jana Sasa-Zubrzyckiego. Można tu także obejrzeć przyrządy do palenia z kantyny oficerskiej VI pułku lotniczego w Skniłowie.
Z sieni przechodzimy do holu. Znajduje się tu stała (niewielka) ekspozycja Huculszczyzny, jedyny w Polsce egzemplarz polskiej pralki z 1893 roku, ubiory huculskie.
Otwarte przejście z holu prowadzi do salonu. W stylowym salonie z kominkiem znajdują się meble bidermeirowskie, kolekcja malarstwa polskiego i obcego, bibeloty, książki, porcelana.
Z salonu można przejść do dwóch pokojów gościnnych, rzadko pokazywanych, również wypełnionych pamiątkami dworskimi.
Wejście schodkami w lewo z holu prowadzi nas do jadalni. Gości wita niezwykły klimat wiejskiej dworskiej jadalni, który podkreślają lwowskie meble, zdjęcia (dar Krystyny Ochanowicz) i obrazy, np. Albinowska, Erb, Reyzner, Osiecka. W kredensach i na półkach znajduje się porcelana Lewickiego, austriacka, czeska, francuska i niemiecka oraz przedmioty użytku codziennego i platery, srebra - część produkcji lwowskiej, a także szkło.
Z jadalni rozpościera się widok na kuchnię, która nie jest przeznaczona do zwiedzania, ale służy do gotowania dań kresowych, zawsze serwowanych gościom podczas koncertów i wystaw. W kuchni znajduje się autentyczne wyposażenie dworskie.