11 listopada 2023 r. w Nowym Domu Sztuki w Pałacu Radziejowice została otwarta wystawa „Stroje ludowe w II Rzeczypospolitej”.

II Rzeczpospolita była krajem barwnym kulturowo. To bogactwo przekładało się na twórczość artystyczną i rękodzieło, w tym stroje ludowe.

Na wystawie zaprezentowane zostały stroje ludowe z każdego regionu II Rzeczpospolitej. Strój ludowy świadczy o umiejętności znajdowania kolorytu lokalnego, fantazji, umiejętności przeniesienia wyobrażenia o przyrodzie w rękodzieło ludowe. W II Rzeczpospolitej istniało największe bogactwo strojów ludowych na świecie. Niektóre stroje poprzez dobór barw i haftu, umiejętność łączenia tkaniny z metalem były ewenementem w skali świata np. huculski, łowicki. Bogactwo międzywojennego stroju ludowego znajdowało odzwierciedlenie w najlepszych pracach wybitnych polskich malarzy: Chełmońskiego, Wyczółkowskiego, Grottgera.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.