Węzeł

Choć sobotnie popołudnie i wieczór 19 września 2015 roku we Dworze Kresowym w Biniszewiczach obfitowało w różnorakie wydarzenia, to wszystkie je w pewien symboliczny sposób określa Kolumna Kresowa.

Stanęła u wjazdu przed dwór – siedzibę Muzeum Lwowa i Kresów i Fundacji noszącej takie samo imię. Na jej szczycie dumnie rozpościera skrzydła Biały Orzeł. Wkrótce będzie miał też złotą koronę. Zamkniętą ośmioma pałąkami i zwieńczoną krzyżem. Symbol suwerennej Polski. Przygarnia skrzydłami tych, którzy oddali życie na Wschodzie w obronie polskości – w walce, jak również pomordowani. Pod tablicą pamiątkową w przygotowanej niszy spoczęły pojemniki z ziemią miejsc uświęconych krwią Polaków: z Cmentarza Orląt, z Zadwórza, z Charkowa i Katynia, z Surkont. Składali je zaproszeni goście i partnerzy. Poświęcenia Kolumny Kresowej dokonali: ksiądz prałat Józef Maj, legendarny kapelan „Solidarności” i niestrudzony działacz społeczny oraz ksiądz Leszek Skorupa, dyrektor wydawnictwa „Jedność”, współorganizator uroczystości upamiętniających 76 rocznice napaści sowietów na Polskę.

Organizatorzy, partnerzy i goście złożyli kwiaty pod Kolumną przy pamiątkowej tablicy.

Następnie zebrani udali się przed taras dworu kresowego gdzie grupy rekonstrukcyjne, miedzy innymi Grupa Rekonstrukcji Historycznej „STRZELCY 31 pułku piechoty” z Mszczonowa przedstawili zebranym inscenizację „Napad oddziału NKWD na dwór kresowy”. W sugestywnie zagranych scenach można było przeżyć wydarzenia 17 września 1939 roku na Kresach. Scenariusz przygotował pan Piotr Dymecki, współzałożyciel GRH z Mszczonowa. Widzowie współuczestniczyli w trudnych dyskusjach i rozważaniach o ewentualnej ucieczce przed toczącą się wojną, w szukaniu pomocy dla rannych polskiego oddziału, który w okolicy stoczył potyczkę z atakującymi sowietami, widzieli zdradę miejscowego żyda, który wybrał współpracę z nową władzą, byli świadkami dramatycznych scen napaści oddziału Czerwonej Armii na dwór kresowy i odbicie dworu przez oddział polskich żołnierzy.

W drugiej części spotkania polana przed tarasem dworu zamieniła się w widownię. Państwo Aleksandra i Bogdan Biniszewscy najpierw wręczyli nagrody dla młodzieży i ich nauczycieli w rozstrzygniętym konkursie dotyczącym daty 17 września 1939 roku i wspomnień kresowiaków.

Następnie pani Biniszewska, prezes Fundacji Lwów i Kresy poprowadziła spotkanie z autorami nowowydanej książki „Lwów. Dzieje miasta” panem Ryszardem Janem Czarnowskim i Eugeniuszem Wojdeckim. Opowiadali o niezwykłych wydarzeniach towarzyszących zbieraniu materiałów do książki, o pomocy jakiej udzieliło Muzeum Lwowa w Kuklówce udostępniając materiały ze swoich zbiorów, o planach i marzeniach wydania następnych książek dotyczących historii Lwowa.

Można było kupić książkę, nad którą autorzy pracowali 15 lat oraz uzyskać ich dedykację.

Organizatorzy zaprosili zebranych na koncert piosenek lwowskich w wykonaniu zespołu TRIODEON w składzie: Anna Przybysz, Jarosław Kutera i Jacek Przybysz oraz ognisko.

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl