Węzeł

Stowarzyszenie „Saski 2018” zaprosiło Muzeum Lwowa i Kresów na spotkanie poświęcone złamaniu szyfrów Enigmy. Spotkanie odbyło się w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na parterze goście mogli obejrzeć wystawę czasową „ Służby specjalne II Rzeczypospolitej” oraz oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Polscy kryptolodzy rozszyfrowali wiadomości zakodowane przy użyciu Enigmy w 1932 roku. Miało to miejsce w podziemiach Pałacu Saskiego w Warszawie, w siedzibie Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Prace Polaków, głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.

Gośćmi honorowymi spotkania byli:

 

Janina Sylwestrzak, córka matematyka Mariana Rejewskiego

Janina Sylwestrzak, córka matematyka Mariana Rejewskiego

Janusz Różycki syn Jerzego Różyckiego
Jerzy Palluth syna Antoniego Pallutha

 

Goście podpisali pismo do władz miasta dotyczącą realizacji decyzji Prezydenta RP z 2006 roku o odbudowie Pałacu Saskiego. Na zakończenie spotkania goście sfotografowali się przy wystawianym egzemplarzu maszyny szyfrującej Enigma, której szyfr złamali ich ojcowie.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddziału w Warszawie pani Agnieszka Bogucka otworzyła spotkanie. Prowadził je prezes zarządu Stowarzyszenia „Saski 2018Jerzy Bombczyński. Stowarzyszenie było organizatorem spotkania. Opowiada się za odbudową Pałacu Saskiego zgodnie z decyzją podjętą w 2006 roku. Tu mogą państwo przeczytać i posłuchać wypowiedzi pana Jerzego Bombczyńskiego w tej sprawie.

 

Opowieść o kryptologach pracujących nad złamaniem szyfru Enigmy właśnie w Pałacu  Saskim poprowadził doktor Marek Grajek z Poznania.

Dr Marek Grajek jest z wykształcenia matematykiem, jest konsultantem w zakresie zastosowań kryptologii w obrocie finansowym i na rynkach kapitałowych. Był jednym z inicjatorów wzniesienia w Poznaniu pomnika przypominającego zasługi polskich kryptologów, którzy złamali szyfry Enigmy oraz wiceprzewodniczącym komitetu organizacyjnego jego budowy. Jest także autorem wydanej w 2007 roku książki „Enigma. Bliżej prawdy”, stanowiącej podsumowanie historii łamania szyfrów Enigmy i jej wpływu na losy II wojny światowej.

Szersze omówienie książki pana Marka Grajka znajda Państwo pod linkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć ze spotkania


 

Wykonanie: najlepszemedia.pl