- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
Stowarzyszenie „Saski 2018” zaprosiło Muzeum Lwowa i Kresów na spotkanie poświęcone złamaniu szyfrów Enigmy. Spotkanie odbyło się w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na parterze goście mogli obejrzeć wystawę czasową „ Służby specjalne II Rzeczypospolitej” oraz oryginalny egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Polscy kryptolodzy rozszyfrowali wiadomości zakodowane przy użyciu Enigmy w 1932 roku. Miało to miejsce w podziemiach Pałacu Saskiego w Warszawie, w siedzibie Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.
Prace Polaków, głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.
Gośćmi honorowymi spotkania byli:
Janina Sylwestrzak, córka matematyka Mariana Rejewskiego |
|
Janusz Różycki syn Jerzego Różyckiego | |
Jerzy Palluth syna Antoniego Pallutha |
Goście podpisali pismo do władz miasta dotyczącą realizacji decyzji Prezydenta RP z 2006 roku o odbudowie Pałacu Saskiego. Na zakończenie spotkania goście sfotografowali się przy wystawianym egzemplarzu maszyny szyfrującej Enigma, której szyfr złamali ich ojcowie.
Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddziału w Warszawie pani Agnieszka Bogucka otworzyła spotkanie. Prowadził je prezes zarządu Stowarzyszenia „Saski 2018” Jerzy Bombczyński. Stowarzyszenie było organizatorem spotkania. Opowiada się za odbudową Pałacu Saskiego zgodnie z decyzją podjętą w 2006 roku. Tu mogą państwo przeczytać i posłuchać wypowiedzi pana Jerzego Bombczyńskiego w tej sprawie.
Opowieść o kryptologach pracujących nad złamaniem szyfru Enigmy właśnie w Pałacu Saskim poprowadził doktor Marek Grajek z Poznania.
Dr Marek Grajek jest z wykształcenia matematykiem, jest konsultantem w zakresie zastosowań kryptologii w obrocie finansowym i na rynkach kapitałowych. Był jednym z inicjatorów wzniesienia w Poznaniu pomnika przypominającego zasługi polskich kryptologów, którzy złamali szyfry Enigmy oraz wiceprzewodniczącym komitetu organizacyjnego jego budowy. Jest także autorem wydanej w 2007 roku książki „Enigma. Bliżej prawdy”, stanowiącej podsumowanie historii łamania szyfrów Enigmy i jej wpływu na losy II wojny światowej.
Szersze omówienie książki pana Marka Grajka znajda Państwo pod linkiem.
Galeria zdjęć ze spotkania