Węzeł

W Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie odbyło się spotkanie upamiętniające bohaterów narodowych „Walczących o Niepodległość” Z uwagi na ograniczenia spowodowane COVID - 19 organizatorzy w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem zorganizowali spotkanie w reżimie sanitarnym. Upamiętnieniu bohaterów towarzyszyło zwiedzanie sprowadzonych z Syberii obiektów związanych z Józefem Piłsudskim i księżmi zesłanymi na Syberię za pomoc Powstańcom styczniowym. Na uroczystościach obecni byli kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Z kombatantami spotkała się młodzież.

Zebrani uczestniczyli w wystawie multimedialnej prezentującej zdjęcia z walk ulicznych w obronie Lwowa w 1918 r., miasta kresowe szczególnie zasłużone w odzyskaniu niepodległości, dokumenty związane z kombatantami AK w czasie agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę rozpoczętej w 1939. Prezentację wzbogaciły opowiadania żołnierzy Łagierników.

Z wystawy został wydany katalog, który rozdawany był uczestnikom uroczystości. Zebrani mogli obejrzeć film o sprowadzeniu obiektów z Syberii do Polski. Dla młodzieży został ogłoszony i przeprowadzony we współpracy ze wszystkimi szkołami podstawowymi w Gminie Radziejowice konkurs „Mój bohater walczący o Niepodległość Polski, którego znam lub chciał(a)bym poznać”. Młodzież wypowiadała się w formie eseju, opowiadania, wiersza i wywiadu. Zwycięzcy, których wyłoniły komisje powołane w każdej szkole otrzymali cenne nagrody.

Szczególnymi gośćmi organizatorów w tym dniu byli uczestnicy XX Rajdu Katyńskiego, którzy w Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie mieli jeden z przystanków. XX Rajd Katyński w 2020 roku został zorganizowany po Polsce, a jego uczestnicy odwiedzali miejsca na trwałe wpisane w historię walk o niepodległość Polski. 1 marca 2020 r. zawitali do Kuklówki, aby zobaczyć tworzony skansen syberyjski, z pamiątkami  po polskich zesłańcach.

Przedsięwzięcie zostało współfinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej.

Dla mediów / Logo MON - Ministerstwo Obrony Narodowej - www.mon.gov.plLogo armii bez tradycji – RadioMaryja.pl

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl