Węzeł

 

1 marca 2014 roku Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej prowadzone przez panią Aleksandrę Biniszewska gościło przedstawicieli Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Trochę wcześniej Muzeum otrzymało wspaniały dar serca – figurkę Chrystusa Frasobliwego, wyrzeźbioną przez oficera wojska polskiego na zesłaniu i przywieziona do wolnej Polski. Figurka znalazła swoje nowe miejsce w drewnianej kapliczce na drodze prowadzącej do dworu kresowego – siedziby Muzeum Lwowa i Kresów. Na spotkaniu 1 marca przybyli goście modlili się podobnie jak kiedyś zesłańcy przed Jezusem Frasobliwym.

Aktywny udział w uroczystościach w Biniszewiczach brali członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej GRH Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Na swojej stronie na Facebook zamieścili opis uroczystości oraz galerię zdjęć.

 

Tekst pana Piotra Dymeckiego przytaczamy poniżej. Wszystkie zdjęcia autorstwa pana Marka Wardaka mogą Państwo obejrzeć pod podanym powyżej linkiem.

Biniszewicze oraz Strzelcy w podziękowaniu wszystkim ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był w tym roku obchodzony wyjątkowo uroczyście. Oprócz centralnych obchodów w stolicy wiele miast i mniejszych miejscowości organizowało własne uroczystości dla uczczenia żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W kościołach odprawiono Msze Święte w ich intencji. Na ich mogiłach oraz w miejscach pamięci składano kwiaty i palno znicze. Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne oddało hołd Żołnierzom Wyklętym, włączając się w uroczystości na terenie sąsiedniej Kuklówki. Członkowie stowarzyszenia, a także Grupy Rekonstrukcji Historycznej STRZELCY im. 31 pSK pomogli dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów Aleksandrze Biniszewskiej w przyjęciu przedstawicieli Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Organizacja ta skupia jeszcze około stu kombatantów, którzy najpierw walczyli z okupantem niemieckim, a następnie dawali odpór Sowietom. Za swoją NIEZŁOMNOŚĆ trafiali do łagrów. Później przez całe dziesięciolecia nikt o nich nie chciał pamiętać. Dopiero niedawno zaczęto przypominać ich historię i stawiać jako przykład młodemu pokoleniu.
1 marca najlepsi synowie i córy Polski, z terenu przedwojennych Kresów, uczestnicy Akcji Burza, przybyli do Biniszewicz (nazwa dworku, w którym mieści się Muzeum Lwowa), gdzie złożyli kwiaty i odmówili modlitwy w intencji swoich nieżyjących przyjaciół. Kombatanci przebyli setki kilometrów, aby stanąć na gruntowej drodze przy muzeum, przed niepozorną, drewniana kapliczką, w której został umieszczony ich wcześniejszy dar… Chrystus Frasobliwy, wyrzeźbiony przez oficera wojska polskiego na zesłaniu. Tam na „nieludzkiej ziemi” łagiernicy modlili się przed tą figurą, prosząc Boga o możliwość powrotu do kraju. Dziś przybyli do niej, aby podziękować Wszechmogącemu za dar Wolnej Polski, która upomina się o pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Zaszczytem dla gospodarzy uroczystości, a także rekonstruktorów i członków MSH było uściśnięcie dłoni bohaterów, porozmawianie z nimi, staniecie w jednym szeregu…
Do Kuklówki przybyli m.in.: kapitan Weronika Sebastianowicz, ps. Różyczka, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, obecnie mieszkająca pod Grodnem Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Pułkownik Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”- wiceprezes Polskiego Związku Więźniów Komunizmu. Uczestnik wielu akcji zbrojnych, między innymi: zdobycia Ejszyszek, stacji kolejowej Werenów, rozbicia posterunków granicznych Rzeszy i Ostlandu w Krakszlach, odbicia skazańców z więzienia w Lidzie, rozbicia niemieckiego garnizonu w Horodnie, a także zakończonej sukcesem akcji skierowanej przeciwko wysokiemu dowódcy NKWD majorowi Kanarczukowi. Natalia Zarzycka- starszy strzelec i sanitariuszka w oddziale Skorpiona, członkini prześladowanego przez NKWD Związku Obrońców Wolności w Brześciu. Porucznik Edward Akuszewicz - żołnierz oddziału „Regnera” Czesława Zajączkowskiego. Porucznik Jan Lisowski ostatni żyjący żołnierz batalionu Jana Piwnika „Ponurego”. Stanisława Kociełowicz -harcerka z Wilna, obecnie Prezes Światowego Związku AK w Szczecinie.
W Biniszewiczach nie zabrakło także miejscowych kombatantów, skupionych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej- Środowiska Osa w Grodzisku Mazowieckim.. Prezes Janinie Soporek oraz Aleksandrowi Suzdorfowi towarzyszyła wciąż liczna grupa kombatantów – przyjaciół, w tym związkowy poczet sztandarowy.

Gospodarzem uroczystości wraz z dyrektor Muzeum Lwowa Aleksandrą Biniszewską był prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK mecenas Andrzej Siedlecki. W zorganizowaniu dalekiej podróży i godnego przyjęcia grupy kombatantów, a także towarzyszącej im młodzieży z patriotycznych szkół z - Suwałk, Białegostoku, Sejn i Kuźnicy Białostockiej, pomagali również: Artur Kondrat -przedstawiciel Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK i Piotr Białek - Prezes Fundacji Ave Patria.
Na zakończenie warto dodać, że Muzeum Lwowa i Kresów zostało z okazji uroczystych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odznaczone: Medalem Pamięci Polaków Ofiar Stalinowskich Represji, a także Brązowym Medalem Zasługi za Ratowanie Zabytków Kultury Materialnej na Kresach Wschodnich, Dokumentowanie i Upowszechnianie Martyrologii Narodu Polskiego oraz za Pomoc Udzielaną Polakom w Byłym Związku Radzieckim. Drugi medal przyznali dyrektor Biniszewskiej trzej prezesi: prezes Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu i Prezesa Zarządu Fundacji "Straż Mogił Polskich Bohaterów" im. I-go Marszałka RP Józefa Piłsudskiego.

Tekst: Piotr Dymecki
GRH STRZELCY im. 31 pSK
Mszczonów
Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne

Foto: Marek Wardak

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl