Węzeł

6 wrzenia 2014 roku w Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona polskim żołnierzom walczącym w 6 Pułku Pancernym „Dzieci Lwowskich”. Tablica została wmurowana na frontowej ścianie Muzeum. Inicjatorami i fundatorami tej tablicy byli Anna Paudyn-Alwast i Krzysztof Alwast.

 

6 Pułk Pancerny „Dzieci Lwowskich” był jednostką 2. Brygady Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej. Walczył w kampanii włoskiej o Piedimonte, nad Adriatykiem, rzeką Senio i o Bolonię. Początki powstania pułku sięgają października 1941 r. Wówczas to, po zawarciu układu Sikorski-Majski, z polskich żołnierzy - więźniów sowieckich łagrów i obywateli polskich deportowanych do obozów pracy po napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17 IX 1939 r. - zaczęto formować oddziały podległe rządowi polskiemu w Londynie. Następnie poprzez Iran, Irak i Egipt docierały one do Włoch i taka też była droga 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”. Podczas alianckiej inwazji na półwysep Apeniński, w maju 1944 r. ponosząc ciężkie straty walczył 6 Pułk o Piedimonte. Zdobycie tego miasta otworzyło aliantom drogę do Rzymu.
Za męstwo na polach walki 6 Pułkowi nadano Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. Żołnierze tego pancernego Pułku otrzymali łącznie kilkaset odznaczeń wojennych: Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Zasługi z Mieczami.

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl