Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła siódmą edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w kolejne 1,5 tys. polskich książek.

Akcja trwa od 2014 roku. W tym czasie  Fundacja zakupiła, zebrała i dostarczyła do polskich ośrodków na Wschodzie prawie 20 tys. książek. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyposaża polskie ośrodki na Kresach w nowe  książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, kultury i literatury polskiej. Dzięki inicjatywie Fundacji  założonych zostało na Wschodzie kilkanaście  bibliotek. Akcja wzmacnia więzi Polaków mieszkających poza granicami z Polską.

Dotychczas książki były dostarczane do ośrodków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i na Syberię. W tym roku, z powodu napiętej sytuacji politycznej, książki nie trafiły na Białoruś. Dostarczanie książek na Syberię jest dużym wyzwaniem dla organizatorów, bo książki trzeba transportować samolotem.

Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in.  Fundacji PZU, która wspiera akcję od samego początku, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Miasta Grodzisk Mazowiecki i wielu osób prywatnych.

Partnerzy akcji:

Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego