Z radością informujemy, że Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie została laureatem konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” prowadzonego przez Bank Zachodni WBK.

Projekt fundacji „Izba pamięci Żołnierzy AK” zdobył grant na realizację tego pomysłu. W czasie uroczystej Gali w dniu 14 stycznia 2015 roku grant konkursowy odebrała pani Joanna Biniszewska, prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. Dzięki temu grantowi Muzeum Lwowa i Kresów, które prowadzi Fundacja, będzie mogło zaprezentować zwiedzającym posiadane w zbiorach pamiątki i dokumenty.
W połowie września ubiegłego roku Bank Zachodni WBK należący do Grupy Santander ogłosił ogólnopolski konkurs grantowy skierowany do społeczności lokalnych.
Bank przeznaczył kwotę około 1,5 mln złotych na wszystkie projekty. Prawie trzysta projektów z prawie trzech tysięcy zgłoszonych otrzymało finansowe wsparcie Banku na ich realizację. Projekty dotyczyły, ogólnie rzecz biorąc, poprawy jakości życia w gminie, powiecie lub mieście. Granty były w wysokości 20 , 10, 5 i 2,5 tys. zł.
Spośród zwycięzców dodatkowe środki zdobyły trzy projekty, na które internauci oddali najwięcej głosów. Były to projekty Polskiego Towarzystwa Kulturalnego ze Śląska, Stowarzyszenia Gwara Warszawska oraz Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Jak można się dowiedzieć ze strony banku w trakcie dwumiesięcznej akcji propagującej konkurs przeważały pomysły skierowane do dzieci i młodzieży: modernizacja lub budowa placów zabaw, powstanie skatepark’ów czy organizacja różnego rodzaju zajęć pozalekcyjnych i warsztatów tematycznych. Były też pomysły oryginalne i zaskakujące, jak postawienie pomnika Ryszardowi Riedlowi, organizacja miejsca upamiętniającego działalność „Żołnierzy Wyklętych”, stworzenie miejskiej plaży, system oznakowania chodników o zabytkach wartych zwiedzenia czy sfinansowanie biblioteki mobilnej.