Węzeł

 W Teatrze Stanisławowskim w Królewskich Łazienkach 7 października 2016 roku odbył się koncert „Muzyka II Rzeczypospolitej”. Organizatorem była Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.

Na koncert przybyło wielu zaproszonych gości, a mowę o znaczeniu kultury kresowej i pamięci o niej wygłosił minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Jan Józef Kasprzyk.

Program muzyczny przygotowała pani Hanna Turonek, wybitna flecistka. W jej aranżacji goście usłyszeli cudowną mieszankę muzycznych brzmień polskich Kresów. W trakcie wykonywania poszczególnych utworów przez zespół słychać było melodie pieśni ludowych, piosenek polskich i ukraińskich, nuty utworów żydowskich, karaimskich. Koncert zakończyła szalona, zakręcona góralska kołomyjka. Dźwiękowa różnorodność odpowiadała różnorodności nacji, które Kresy zamieszkiwały. 

Spotkanie zakończyło eleganckie przyjęcie w Ogrodzie Zimowym mieszczącym Królewską Galerię  Rzeźby. Wśród gipsowych i marmurowych popiersi i posągów zostały podane fikuśne przekąski, ciepłe dania i desery serwowane przez restaurację Awangarda prowadzoną przez Mieczysława Jachacego i jego syna Tomasza.

Nocny spacer po Łazienkach był dodatkową atrakcją a oświetlona od wnętrza Stara Pomarańczarnia wyłaniała się z ciemności jak ogromny okręt.

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl