Węzeł

W piątek 29 maja 2015 roku odbył się W Teatrze Polskim uroczysty koncert Karaimi w Polsce z udziałem społeczności karaimskiej.

Koncert zorganizowało Muzeum Lwowa i Kresów oraz Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. Honorowy patronat przyjął minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Marek Sawicki. Pani prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Aleksandra Biniszewska i pani dyrektor Beata Kaczkowska powitały gości: m.in. posłów, senatorów, sponsorów, działaczy środowisk kresowych, przyjaciół i darczyńców oraz przedstawicieli społeczności karaimskiej w Polsce, którzy zajęli honorowe pierwsze rzędy na widowni.

 

 

 

 

 

Przed koncertem odbyły się dwa bardzo miłe wydarzenia. Publiczne podziękowania i piękny bukiet kwiatów otrzymała pani Jolanta Kupryjańczyk, która ofiarowała Muzeum Lwowa i Kresów pamiątki po znanym i cenionym malarzu i ilustratorze Tadeuszu Rybkowskim. Malarz pochodził z Kielc, studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1893 roku osiedlił się we Lwowie, wykładał rysunek prowadził prywatną szkołę malarstwa i rysunku dla kobiet i tam zmarł w 1926 roku. Malował głównie sceny rodzajowe, pejzaże, polowania, jarmarki, ilustrował życie codzienne Hucułów.

 

 

 

 

Drugim miłym akcentem było wyróżnienie odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” pani dyrektor Beaty Kaczkowskiej. Odznakę wręczała przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Mazowieckiego, pani Bożena Żelazowska.

 

 

 

 

 

Panie Aleksandra Biniszewska i Beata Kaczkowska oddały mikrofon panu Andrzejowi Ferencowi, polskiemu aktorowi głosowemu, lektorowi i narratorowi, który poprowadził przygotowany koncert.

 

 

 

 

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej, zaproszonym gościom, zaprezentowało się smyczkowe Trio Archetto (skrzypce, altówka, wiolonczela) poszerzone do kwartetu o artystkę grającą na flecie.

Zespół przygotował i zaprezentował program złożony z fragmentów klasycznych utworów muzycznych zawierających przetworzone przez kompozytorów motywy polskich tańców ludowych: mazurka, oberka, kujawiaka.

Przed publicznością wystąpiły panie:

Katarzyna DUL                     skrzypce,

Joanna GATNIEJEWSKA    flet

Julia KISIELEWSKA            wiolonczela

Marta STRASZYŃSKA        altówka,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usłyszeliśmy w programie:

Fryderyk Chopin -Mazurek op. 24 nr 2 na trio smyczkowe

Fryderyk Chopin- Mazurek op. 68 nr 3

Stanisław Moniuszko - Andantino i Scherzo z kwartetu smyczkowego d-moll

Fryderyk Chopin - Mazurek- op.17 nr 4 

Zygmunt Noskowski „Oberek” z kwartetu op.9 nr 2

Karol Szymanowski - Pieśni  w opracowaniu na kwartet fletowy:

                                                          „O mój rozmarynie”

                                                          „Ułani, ułani malowane dzieci"

                                                          „Tam na błoniu błyszczy kwiecie”

Witold Lutosławski „Trzy pieśni” w opracowaniu na kwartet fletowy.

Utwory F. Chopina, W. Lutosławskiego i K. Szymanowskiego wykonano w aranżacji Krzysztofa Masztalerskiego.

 

 

W drugiej części koncertu prowadzący powitał Hannę Turonek, znaną flecistkę, wraz z zespołem w składzie: 

Hanna TURONEK, RYSZARD BOROWSKI       flety, instrumenty perkusyjne

Agnieszka CYPRYK                                                skrzypce

Rafał GRZĄKA                                                         akordeon

Krzysztof LENCZOWSKI                                         wiolonczela

Zaproszeni goście wysłuchali pięknego koncertu inspirowanego muzyką karaimską. Wspaniale brzmieniowo zaaranżowane utwory karaimskie czarowały słuchaczy bogactwem brzmień, malowały dźwiękami odległe krajobrazy ojczystych stron Karaimów i ilustrowały ich dawne, codzienne życie, urzekały motywami popularnych piosenek ludowych i przenosiły w nieco bajkowy świat.

Usłyszeliśmy w programie:

Na drzewie dwa jabłka (Bir terekte eki ałma)

Kasztany w sadach (Bahczałarda kestane)

Sewastopol (Akjar)

Pieśń biesiadna (Konuszma jiry)

A w tej Jałcie.... (Szu Jałtadan)

Mój żurawiu (Turnam)

Dwoje twych oczu, dwa diamenty (Eki kozin, eki elmaz)

Sprzedawca prażonego grochu (Leblebidży)

Mój bazar w Karasu (Karasuw benim oz bazarym)

Moja Leyla (Lejlam)

Skała patrzy na skałę (Kaja kajaga bakar)

Lulaj (Ajneni)

Kokenem

Port Artur

Szymonowie (Szymonowie)

Berchut

W zagrodzie wójta (Gołowanyn azbarynda)

Czerkieska dziewczyna (Czerkies kyzy)

 

 

 

 

 

 

Zespół Hanny Turonek na zakończenie wykonał brawurową kołomyję zapowiadając tym utworem przygotowywany kolejny koncert poświęcony i inspirowany muzyką Hucułów, górali z Karpat Wschodnich.

 

 

Na koncert przybyła też grupa Karaimów z Litwy. Nie mogło zabraknąć poczęstunku serwowanego przez jedną z najsłynniejszych restauracji karaimskich Kybynlar” z Trok na Litwie: pierożków kybyni z różnymi farszami, mięs z pikantnym sosem, duszonych warzyw i złocistego trunku przypominającego w smaku polski krupnik.

Jedna z pań, polskich Karaimek zdradziła, że sama corocznie przyrządza na domowe potrzeby ten aromatyczny trunek używając cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej.

 

 

 

 

Przed i po koncercie w foyer Teatru Polskiego można było oglądać wystawę starych zdjęć ze zbiorów Muzeum Lwowa i Kresów.

Przybywający na koncert goście mogli też kupić książki Wydawnictwa TRIO pani Bogusławy Radziwon, od lat współpracującego z Muzeum Lwowa i Kresów oraz Fundacją.

Niewątpliwą atrakcją była też możliwość nabycia wydanej w tym roku książki „Lwów – dzieje miasta”. Autorzy tego wspaniale wydanego tomu, panowie Ryszard Jan Czarnowski i Eugeniusz Wojdecki zaprezentowali gościom bogato ilustrowaną, często unikatowymi zdjęciami, monografię liczącego prawie 800 lat miasta Lwów, które przez prawie 600 lat było miastem polskim. Kupujący otrzymywali oprócz promocyjnej ceny dedykację z podpisami autorów.

 

Koncert był wyłącznie dla zaproszonych gości. Poniżej prezentujemy zaproszenie:

 

Zaproszeni goście otrzymywali również pamiątkowe dyplomy:

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl