Węzeł

18 i 19 października 2014 roku w siedzibie Fundaji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie odbyła się impreza kulturalno edukacyjna "Józef Chełmoński - Żywe obrazy, Konie, Jarmark i Pejzaże".

Program imprezy składał się z dwóch części:

Część I:

KONIE
- pokaz z możliwością uczestniczenia publiczności w przygotowaniu i użytkowaniu zaprzęgu,
- Kozacy, ułani, szwoleżerowie - pokaz jazdy konnej z elementami kaskaderskimi, np. podnoszenie przedmiotów z ziemi, skoki, jazda na oklep i trafianie do celu, sposoby wsiadania,
- dla najmłodszych kucyk - jazda na lonży oraz plac zabaw z kostek siana.

JARMARK
- lokalne rękodzieło oraz towary regionalne z różnych zakątków

WIEJSKI GARNCARZ
Do połowy XX wieku wiejskie rzemiosło, dostarczało niedrogich, a potrzebnych w gospodarstwie glinianych naczyń. Na stanowisku można było obejrzeć pracę garncarza, toczącego naczynia na kole, spróbować swoich sił w tej czynności, ulepić naczynie lub zabawkę bez koła. Prezentowane były także naczynia drutowane, czyli techniki reperowania popularnych gliniaków.

KANTYNA/KAWIARNIA
Tu było można napić się ulubionej herbaty rosyjskich kupców podróżujących po Dalekim Wschodzie, herbaty czarnej z samowaru, a także kawy przygotowanej na specjalny XIX wieczny sposób, degustować buzę i oranszadę - gazowane napoje znane w końcu XIX i początku XX wieku. Znalazło się także przysłowiowe mydło i powidło – była możliwość czytania gazety z epoki- żurnale o modzie, nauce i dzienniki z interesującego nas okresu.

GRY Z EPOKI
- przeznaczone dla dorosłych - zmęczeni chłopi, koniuchowie i awanturnicy chętnie przysiadali przy czarce mocnej herbaty, by zagrać w charakterystyczne w owym czasie gry karciane i planszowe. Przy długim stole było można spróbować swoich sił w wybranych grach.
- dla dzieci stanowisko gier ruchowych, ulubionych przez ich rówieśników: np “zośka” czy "fajerka”.

ZABAWKI
Prezentacja ceramicznych lalek w pięknych sukniach. Publiczność mogła wziąć aktywny udział w wykonywaniu lalek i pokazie odlewania ołowianych żołnierzyków oraz zobaczyć zabawki dzieci z epoki, w tym takie, które można było kupić na wiejskich jarmarkach: konie na biegunach, drewniane mebelki dla lalek, lalki szmacianki, drewniane koniki, gliniane ptaszki itp.

WIEJSKA HANDLARKA
A tak naprawdę "kobieta z ludu", która na stoisku edukacyjnym prezentowała dostępne jej środki związane z naturalnym zielarstwem i chemią, pokazała tradycyjne maści, napary, kosmetyki domowej roboty, przyprawy i nalewki według dworskich i wiejskich receptur.

Część II

KONCERT

W czasie koncertu zaprezentowane zostały ELEMENTY LUDOWE W POLSKIEJ MUZYCE KLASYCZNEJ w wykonaniu kwartetu fletowo-skrzypcowego solistów Opery Narodowej, SZUMKI I DUMKI POLSKICH KOMPOZYTORÓW SPRZED 1914 r. w wykonaniu solistów Opery Kameralnej oraz PIOSENKI POPULARNE I KABARETOWE POLSKICH KOMPOZYTORÓW SPRZED I WOJNY ŚWIATOWEJ w wykonaniu Anny Przybysz i zespołu TRIODEON.

Impreza była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl