Węzeł

5 listopada 2015 roku w Katedrze Polowej w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Orląt Lwowskich w 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami tej podniosłej uroczystości po raz drugi z kolei są:

  • Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie założona i prowadzona przez panią Aleksandrę Biniszewską, będącą też dyrektorką Muzeum Lwowa i Kresów prowadzonego przez Fundację,
  • Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego kierowana przez pana dr Jana Tarczyńskiego.

 

Uroczystej Mszy św. przewodniczył J.E. ks. gen. bryg. dr Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu i pasterskim błogosławieństwie udzielonym przybyłym na uroczystość gościom, odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego kierowanej przez mjr Mirosława Rytla oraz zespołu instrumentalno-wokalnego uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza.„Promyki Krakowa”, założonego i prowadzonego przez panią Romę Doniec-Krzemień.

W trakcie uroczystości bp polowy gen. dyw. dr Józef Guzdek odebrał zaszczytne wyróżnienie – order św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, pani Aleksandra Biniszewska wręczyła dyplomy i odznaki „Honor i Prawda” osobom i instytucjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o Kresach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” pana Bogdana Biniszewskiego.

Przedstawiciel Kancelarii odczytał list od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy.

Po koncercie wszyscy uczestnicy i goście uroczystości zostali zaproszeni na kresową kolację do Centrum Konferencyjnego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, której sponsorem była restauracja „Avangarda” prowadzona przez Mieczysława i Tomasza Jachacy (ojciec i syn).

 W programie koncertu Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonała kilka bardzo znanych pieśni powstańczych, legionowych, wojskowych, partyzanckich. Przygotowane były śpiewniki zachęcające zebranych do wspólnego śpiewania. Któż nie zna i nie lubi pieśni „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały paki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Ułani, ułani”. Zebrani uczcili pieśń „Legiony” powstaniem z miejsc.

Członkowie zespołu „Promyki Krakowa” przygotowali zestaw pieśni i piosenek lwowskich. Jako soliści wystąpili Róża Głąbińska i Miłosz Konarski. Hymn lotnictwa polskiego – „Marsz Lotników” ze słowami Aleksandry Zasuszanki i muzyką Stanisława Latwisa wykonał Filip Ciężadło a goście uczcili ten hymn powstając.

Usłyszeliśmy m. in. „Wierne madonny” Jerzego Michotka, „Orlątko” do słów Or-Ota, „Kto raz cię poznał Lwowie nasz”, „Lwowskie sny” czy „Święta miłości” ze słowami Władysława Bełzy. Scenariusz i przygotowanie muzyczne i wokalne dzieci i młodzieży było dziełem pani Romy Krzemień.

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl